
Rookie - att testa på det gröna livet
13 tjejer mellan 15-18 testar just nu det gröna livet under årets Rookie kurs på Svenska Lottakårens frivilligskola på P7. De har redan hunnit med att lära sig sjukvård, slå upp ett 20 tält, brandsäkerhet och slåss med myggen. Såhär berättar tjejerna själv om vad det varit med om de första dagarna:
Stressen kom tätt inpå, väldigt snabbt. Packning skulle fixas, ungdomsmärke skulle sys på uniformen och mycket mer än så. Efter en halv dags förberedelser skulle vi vara klara för torsdagens möte med vår nya vän (eller ovän?) fältet. Natten kom och sömnen kom ännu lite senare.
På morgonen blev vi ordentligt exalterade, med undantag av de morgontrötta, och försökte så fort vi kunde, med dagelevens hjälp, att göra oss klara inför den första överlämningen till skolchefen vid morgonuppställningen tillsammans med de andra kurserna.
Ca 1400 beordrades packning på och vår första marsch var igång. Vi kände spänningen och upprymdheten samt en krypande smärta i fötterna, som inte riktigt lindrades under dagen ska tilläggas. Svetten rann, myggorna sög ut vår energi och ryggsäckens tyngd var inte en lättnad. Väl vid vår lägerplats hittade vi en lämplig plats för tältet. Därefter hade vi ett antal andra anläggningar att bestämma både plats och utformning av. Men innan vi satte igång med arbetet fick vi lära oss hur man hanterar bland annat kniv i fält.
I sinom tid stod ett 20-tält uppe, latrin och p-gropar var klara samt olika handfat till tvättanläggningar och sjukvårdsplats uppe. Knäppetält satte vi ihop till ett rymligt materielförråd. Vi började se nattens boning ta ordentlig form.
Då vi är här för att lära oss fick vi lite tips av en av våra överordnade om hur man kan underlätta arbetet på olika sätt. Kompletteringar för att vårt hem skulle bli fulländat gavs som order av fänriken.
Innan vårt första mål av grönpåsar (militär föda i fält) fick vi testa på olika förflyttningssätt samt maskering, ett otroligt roligt moment som gav oss glada skratt. Lite senare på kvällen fick vi pröva på hur det känns att använda skyddsmask. Grillad korv och coca-cola gav oss den sista energin vi behövde inför de sista bestyren i den mörka skogen. Lysstavar och sovsäckar skulle på plats och tvättområdet skulle maskeras. Och myggorna fortsatte driva oss till vanvett.
Med ett ordentligt pepp-talk från dageleven och hennes ställföreträdare blev samarbetet starkare och vi fick den sista boosten colan inte redan gett oss. Väl i tältet med alla i säng blev stämningen allt lugnare. Myggorna kanske också tog sig en blund då vi efter ett tag inte lade märke till dem lika mycket. Tältet tystnade vid midnatt.
Allas klockor ringde 05.20. Uppstigningen gick snabbt, smidigt och smärtfritt. På grund av den noggranna planeringen dageleven gett oss alla order om att följa fick vi snabbt ordning på packning, hygien och de tropiska frukterna med flingor vi fick till frukost, i grönpåse. Efter frukost följde ett tajt schema med att riva de anläggningar vi dagen före lagt ner mycket tid på att bygga. Samarbetet var på topp. Uppställningen och avlämningen till stundens överordnade gick bra och vi var väl i tid inför nästa uppdrag, vilket gjorde oss alla stolta.
Nästa uppdrag var att uppsöka kaptenen och brandövningsfältet där vi inte fick leka med napalmen. Efter en kort rast efter genomgången på plats fick vi rädda dockan från att totalt brinna upp. Dagen var sval, utan skinande sol, så fältskjorta 90 och långkalsongerna gjorde ett bra arbete för att hålla oss i sånär bra form. Äppeljuice och macka stärkte oss innan den sista delen av vår lektion med kaptenen.
Korpralen fick oss tillbaka till kasern där vi fick tillaga och förtära lunch utanför. Sedan begav vi oss till näringslära i fyskläder. Alla var vid gott mod när vi såg att även här var vi tidiga. Under lektionen fick vi frågan om hinderbanan lät som ett intressant fyspass och vi accepterade detta kvickt. Dock satte vädergudarna hinder för oss då himlen öppnade sig och regnet öste ner. Istället joggade samtliga till gymnastiksalen och i grupper lekte vi timmen igenom till musik. Vi var glada och lyckliga!
Efter sista samtalet med korpralen fick vi veta att resten av dagen var ledig tid efter det att order följts. Klockan var då 15.20. Aldrig någonsin har en dusch varit så tillfredsställande.








Svenska Lottakåren verkar för att synliggöra och bekämpa sexuellt våld som vapen i krig och konflikter. Arbetet utgår från FN:s resolutioner 1325 och 1820.
Nu engagerar vi alla medlemmar för att tillsammans hitta den värdegrund som ska ta Lottakåren in i framtiden.




















