Jönköping-Eksjö lottakår

Beredskapsveckan - Besöka en trygghetspunkt

till

Beredskapsveckan är en årlig temavecka (vecka 39) som syftar till att öka allmänhetens kunskap om krisberedskap och stärka motståndskraften inför kriser och krig. Genom kommunikationsinsatser och övningar uppmanas invånare att förbereda sig för att klara en svår samhällsstörning i minst en vecka, ofta med fokus på totalförsvaret.

 

Under 2026 har Svenska Lottakåren beslutat att under beredskapsveckan uppmuntras alla medlemmar att besöka sin närmsta kommuns trygghetspunkt om de beslutar att aktivera den. Detta för att skapa sin kunskap kring hur en trygghetspunkt är uppbyggd och hur det fungerar. 

När du som medlem besökt en trygghetspunkt under beredskapsveckan ska du meddela det till kåren som kommer sammanställa kårens närvaro och rapportera uppåt till risk. Vi kommer ge mer information närmre inpå vilka kommuner som planerar att aktivera en trygghetspunkt. 

För er som fått utbildning och kan, kommer troligtvis få möjlighet att även "jobba" på trygghetspunkten.