Stockholms flyglottakår

Svenska lottans dag 10 september 2026

Inbjudan till Svenska lottans dag 2026.
Den 10 september firar vi enligt tradition Svenska lottans dag som är vår organisations födelsedag.
I år har vi bjudit in Marianne Olsson som kommer att tala under rubriken "Varför Lotta?"
Medlemmar i Stokckholms flyglottakår, Stockholms marinlottakår, Stockholms lottakår.
till
Svenska lottans dag 10 september

Marianne har skrivit en uppsats på Försvarshögskolan om varför kvinnor väljer att gå med i Lottakåren och fortsätter att vara engagerade i kåren. Hon valde detta ämne eftersom det finns mycket forskningsmaterial om män i försvaret och i frivilliga försvarsorganisationer. Läs gärna mer i separat inbjudan.

Plats: Sensus Stockholm-Gotlands lokaler i Medborgarhuset, Medborgarplatsen i Stockholm. Från huvudentrén, ta hiss 2 till höger upp till plan 7. Dörren till Sensus ligger till vänster.

Tid: Tårta och kaffe/te serveras från kl 18.00 och föredraget börjar ca kl 18.30.

Anmälan görs på e-post till stockholmsflyglottakar[at]svenskalottakaren.se (stockholmsflyglottakar[at]svenskalottakaren[dot]se) senast den 4 september. I anmälan behöver vi namn, kårtillhörighet och ev matavvikelse.

Vi tillämpar "No show fee" om du uteblir från kvällen utan att lämna återbud faktureras du 100 kr.

Varmt välkomna!