Bokcirkeln - "Brev från min barndom"
Lagom till de grå dagarna i februari kommer en färgstark bok, då vi till tisdag 7/3 läser konstnären och målaren Emma Reyes ”Brev från min barndom”. En självbiografi där läsaren ibland ställer sig frågan om var gränsen går mellan fantasi och verklighet.
Boken baserar sig på de brev Emma skrev till sin vän kritikern Germán Arciniegas 1969-1997, då han bett henne fästa de otroliga historierna från uppväxten som fattighjon i Colombia på papper. Under 70-talet visade han dem även vidare och intresset att ge ut breven som en bok infann sig, vilket gjorde Emma så arg att hon under flera år vägrade skriva ett enda brev till! Vännerna försonades dock, och satte tillsammans samman ett manuskript, men det var först efter att de båda gått bort som ett litet och okänt förlag gav ut manuskriptet - och succén var omedelbar. Eftersom Emma inte lärde sig skriva förrän långt upp i åren har språket sin egen prägel förutom bokens magiska realism. För dem som har förkärlek för latinamerikanska författare ses den här boken som ett måste.
Vill du också vara med i bokcirkeln?
För att anmäla sig och delta gäller följande:
1. Man ska vara betalande medlem i Umeå lottakår, men bokcirkeln kostar inget i sig att delta i. Du ansvarar dock själv för att du har tillgång till de böcker vi läser.
2. Sänd ett mail till ida.hansson[at]medborgarskolan.se med följande uppgifter:
- personnr
- namn
- adress
- telefonnr
3. Ta del av informationen som sänds till dig och kom sedan och delta i diskussioner kring böckerna, fika och prata lite strunt också. 😉