MSB lämnade budgetunderlag

I Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps (MSB) budgetunderlag för 2018-2020 är en av de stora frågorna den återupptagna planeringen för ett totalförsvar och en höjd beredskap. Även ökade anslag till de frivilliga försvarsorganisationerna föreslås.

Publicerad 1 mars 2017

I och med att mycket av samhällsviktiga resurser har privatiserats ställer totalförsvarsplaneringen nya krav på samordning, något som MSB lyfter i sitt budgetunderlag.

Skyddrummens status, möjlighet att dela information säkert och behov av att konkretisera kommuner och landstings åtgärder utifrån lagen (2006:544) om kommuners och landstings åtgärder inför och vid extraordinära händelser i fredstid och höjd beredskap är andra områden som nämns.

Påverkansaktiviteter från främmande makt är ett område som MSB ser att de behöver stärka sin egen förmåga för att kunna fylla sin roll att stödja civila aktörer i att identifiera och möta dessa.

MSB delar regeringens inriktning att frivillighet är viktigt i arbetet med att utveckla samhällets krisberedskap men menar att den finansiella styrningen av bidragen till de frivilliga försvarsorganisationerna (FFO) behöver bli tydligare och mer långsiktiga. Därför föreslår MSB ett nytt anslag där organisationsstöd och uppdragsersättning samlas och att nivån för bidrag höjs med 6 miljoner kronor.

Läs MSBs budgetunderlag