Gotlands lottakår

Föreläsning- egenvård av huden vid händelse av kris eller krig

Föreläsning: Egenvård av huden vid händelse av krig eller kris kommer att hållas onsdagen 22:a februari 17.00- ca 18.30 vid Träffpunkt Gråbo, Röda korset.
till

Vad händer om tillgången på sjukvård och läkemedel blir begränsad vid händelse av kris eller krig? Genom en kort föreläsning berättar den legitimerad farmaceuten Päivi om varför man behöver ta hand om sin hud samt hur man med enkla medel kan vårda sin hud, förebygga och behandla hudskador. Vilka läkemedel och produkter för huden är bra att ha hemma i händelse av kris/krig? Det blir kort om hur man tar hand om och förebygger skadad hud, i de fall där egenvård är lämpligt. Följande områden berörs:

  • Sårvård- behandlande, vårdande, förebyggande
  • Skav/blåsor/sprickor på händer och fötter
  • Olika typer av bett
  • Solskyddsprodukter samt produkter vid solbränna

Antalet deltagare är begränsad till femton personer (på grund av lokalen). Deltagarna kommer att få med sig en  checklista på vilka produkter/läkemedel för huden som är bra att ha hemma samt utlottning av några av de produkter som nämnts under kvällen.

På grund av begränsning av antalet deltagare behöver vi veta senast 15:e februari om du kommer. Mail skickas till Patricia, laxare[at]hotmail.com (laxare[at]hotmail[dot]com). Lättare förtäring och fika finns, glöm inte nämna om det är något du inte tål.